W tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego, TVP Historia zaprasza widzów na pozakonkursową projekcję 7 filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. Pokaz filmów TVP Historia odbędzie się 16 sierpnia od godz. 16:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9.
W repertuarze pojawi się znany z poprzedniej edycji festiwalu, film Zdzisława Cozaca Krzyż i korona. Znaną i lubianą tematykę kresową poruszy film Jerzego Oleszkowicza Draża Czetnik – legenda Kresów. Historię higieny od czasów starożytnych Greków i Rzymian do czasów współczesnych prześledzi Dagmara Spolniak w filmie Historia brudu. Pod tytułem Najważniejsze miejsce na świecie kryje się film Sławomira Koehlera o tym, gdzie naprawdę rozpoczęła się II wojna światowa. Z kolei wydarzenia historii najnowszej analizowane będą w filmach Aliny Czerniakowskiej W zgodzie z sumieniem, w dokumencie Rafała Geremka Rok 1966 oraz w obrazie Włodzimierza Kuligowskiego Sidła strachu.
Wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasach CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9. Liczba miejsc ograniczona.
PROGRAM PROJEKCJI:
16 sierpnia / środa / CKF Stylowy
16:00 Pokaz pozakonkursowy: Krzyż i korona, reż. Z. Cozac (53’)
17:00 Pokaz pozakonkursowy: Draża Czetnik – legenda Kresów, reż. J. Oleszkowicz (51’)
18:00 Pokaz pozakonkursowy: W zgodzie z sumieniem, reż. A. Czerniakowska (33’)
18:40 Pokaz pozakonkursowy: Rok 1966, reż. R. Geremek (28’)
19:15 Pokaz pozakonkursowy: Sidła strachu, reż. W. Kuligowski (41’)
20:00 Pokaz pozakonkursowy: Historia brudu, reż. D. Spolniak (30’)
20:30 Pokaz pozakonkursowy: Najważniejsze miejsce na świecie, reż. S. Koehler (29’)
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek