Już 17 sierpnia 2023 na Rynku Wodnym podczas inauguracji 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje dokumentalne o tematyce historycznej. Początek o godz. 20:00.
W filmowym zestawie: „Akcja H-T” dokument o korekcie granic z 1951 r. Była to największa zmiana granic w Europie od postanowień konferencji w Jałcie. Oznaczała ona nie tylko wymianę 480 km2, ale i całkowite przesiedlenie ludności. W filmie zobaczymy utracone miasta: Uhnów, Bełz, Krystynopol, Sokal i to, co w nich pozostało po dawnych mieszkańcach.
„Porwania dzieci" to pierwszy odcinek nowej kryminalnej serii dokumentalnej "Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”. W filmie przedstawiono 4 historie zaginięć dzieci z tego okresu. Dwie z nich zakończyły się tragicznie.
W programie również "Folusznik” - przedpremierowy pokaz odcinka z cyklu "Zaginione? Ocalone? Historie zawodów różnych” oraz najnowszy film Leszka Wiśniewskiego „Z ziemi obcej do Polski. Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863-1864”. A w nim próba odpowiedzi na pytania: Ilu cudzoziemców walczyło w powstaniu? Skąd pochodzili? Kim byli? Kondotierami łaknącymi sławy i wojennych niebezpieczeństw? Najemnikami? Romantycznymi idealistami owładniętymi hasłami walki „Za wolność waszą i naszą”?
Wstęp wolny. Szczegółowe informacje, program: www.zamoscfilmfestival.pl
Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: CKF „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek