Wystawa „Deportacje do obozu zagłady w Bełżcu” to jedno z wydarzeń towarzyszących 12. ZFF „Spotkania z historią”. Zapraszamy na wystawę przygotowaną przez Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Fotografie, dokumenty i relacje świadków ukazują dramatyczną perspektywę ludzi skazanych na wywózkę i śmierć. Wystawę można oglądać w dniach 22-25.08.2024 w holu głównym CKF Stylowy.
Podczas II wojny światowej przywódcy III Rzeszy prowadzili politykę zmierzającą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Europie. Publiczne upokarzania Żydów, kierowanie do prac przymusowych, pozbawianie własności, a następnie przesiedlenia do gett były zaledwie preludium do brutalnej deportacji i mordu w obozach natychmiastowej zagłady. Nie sporządzano list transportowych, ofiary ginęły anonimowo. Jedynie dzięki świadectwom osób, które uniknęły deportacji lub wyskoczyły z pociągów, poznajemy dramatyczną perspektywę ludzi skazanych na wywózkę, śmierć i zapomnienie.
Opracowanie wystawy: Ewelina Szumilak
Konsultacja naukowa: Jakub Chmielewski, Ewa Koper, Dariusz Libionka
Redakcja i korekta: Dorota Niedziałkowska
Opracowanie plastyczne: Izabela Tomasiewicz
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek