Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 50 min.
rezyseria: Andrzej Ciecierski
scenariusz: Andrzej Ciecierski
gatunek: dokumentalny
opis: Polski arystokrata, Europejczyk z upodobania i zamiłowania, litewski ziemianin, wybitny artysta fotografik działający jako amator, badacz, kolekcjoner i mecenas sztuki. Właściciel siedziby rodowej Kossakowskich w Wojtkuszkach koło Wiłkomierza na Litwie, gdzie miał nowoczesne atelier fotograficzne. Film ukazuje hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku na terenie Litwy i Polski. Jego prace dały podwaliny nowoczesnej europejskiej fotografii.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 52 min.
rezyseria: Wiesław Paluch
scenariusz: Wiesław Paluch
gatunek: dokumentalny
opis: Rok 1981, stan wojenny w Polsce. Wstrząsające zdjęcia z pacyfikacji kopalni „Wujek”, anonimowego fotografa trafiają w ręce fotoreportera Jerzego Kośnika. Rozpoczyna się, zakończona sukcesem, walka o ich publikację i próby odnalezienia autora. Ostatnia odsłona tej historii ma miejsce dopiero trzydzieści lat później…
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 54 min.
rezyseria: BEATA HYŻY-CZOŁPIŃSKA
scenariusz: BEATA HYŻY-CZOŁPIŃSKA
gatunek: dokumentalny
opis: Profesor Jan Jerzy Karpiński : człowiek - legenda. Wszechstronny uczony, znakomity znawca owadów, świetny fotograf przyrody, autor kilkuset prac naukowych, przewodników, albumów i książek o Puszczy Białowieskiej, wybitny popularyzator przyrody, prekursor turystyki przyrodniczej w Puszczy Białowieskiej, tytan pracy i pierwszy dyrektor Parku Narodowego w Białowieży. Park ten, dzięki pracy prof. Jana Jerzego Karpińskiego, jest znany na całym świecie.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 23 min.
rezyseria: Piotr Litka
scenariusz: Piotr Litka
gatunek: reportaż filmowy
opis: 19 sierpnia 1980 roku pod Otłoczynem o godzinie 4.29 rano doszło do zderzenia dwóch pociągów. Jadący z Chojnic pociąg towarowy pomimo sygnału: „stój”, wjechał na tor, którym z przeciwnej strony podążał pociąg osobowy relacji: Toruń Główny-Łódź Kaliska. Całkowitemu zniszczeniu uległ pierwszy wagon pociągu pasażerskiego. Zginęło 67 osób, w tym 65 na miejscu. Była to największa katastrofa kolejowa w powojennej Polsce. W jaki sposób prowadzono wówczas śledztwo? Czy wykonano jakieś ekspertyzy?
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 49 min.
rezyseria: Jerzy Oleszkowicz, Leszek Staroń
scenariusz: Jerzy Oleszkowicz, Leszek Staroń
gatunek: dokumentalny
opis: Historia życia i kariery Emanuela Schlechtera . Twórcy przedwojennych szlagierów, wziętego scenarzysty filmowego, librecisty, satyryka, współtwórcy Radia Lwów, kierownika literackiego wytwórni płytowych Columbia i Odeon. Był autorem lub współautorem scenariuszy do wielu polskich filmów przedwojennych m.in: Antek policmajster, Będzie lepiej, Piętro wyżej. Do historii przeszedł jako autor przebojów śpiewanych od kilku pokoleń. Jego zwroty do dziś goszczą w języku polskim: „Każdemu wolno kochać,
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 50 min.
rezyseria: Krzysztof Glondys
scenariusz: Krzysztof Glondys
gatunek: dokumentalny
opis: Przełomowy okres w historii Górnego Śląska opowiedziany za pomocą archiwalnych fotografii. Film przywołuje wydarzenia związane z powstaniami i plebiscytem, a zarazem – dzięki własnościom fotografii – odtwarza atmosferę tamtego czasu i emocje uczestników historii oraz kieruje uwagę na tło kulturowe regionu.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 56 min.
rezyseria: HANNA ZOFIA ETEMADI
scenariusz: HANNA ZOFIA ETEMADI
gatunek:
opis: Tajne nauczanie to fenomen polskiej konspiracji. Istniało na wszystkich poziomach nauczania. Twórcy filmu sięgnęli do wspomnień zarówno profesorów-wykładowców, jak i studentów takich kompletów - nauczania związanego z przedmiotami humanistycznymi, jak i ścisłymi, tajnej medycyny. W tym fabularyzowanym dokumencie znalazły się też bardzo interesujące archiwalia ze zbiorów najważniejszych szkół wyższych działających prężnie w tamtym dramatycznym okresie.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 59 min.
rezyseria: Grzegorz Kubaszko
scenariusz: Grzegorz Kubaszko
gatunek: dokumentalny
opis: Burzliwa i tragiczna historia węgierskiego hrabiego, wnuka Stanisława Tarnowskiego, rektora UJ. Podczas wojny uratował wielu Żydów i Polaków. Osobiście przemycił na Węgry gen. Sosnkowskiego. Za ujawnianie zbrodni katyńskiej, został skazany na wiele lat łagrów. Do 1957 r. przebywał w 11 więzieniach - także we Lwowie, potem w Czechosłowacji - od Pilzna po Leopoldov, zmarł w Mirovie, w najcięższym więzieniu dla więźniów politycznych, a jego prochów nie wydano rodzinie aż do 2017 r.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 52 min.
rezyseria: Tadeusz Arciuch
scenariusz: Tadeusz Arciuch
gatunek: dokumentalny
opis: Opowieść o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali. Budowa zakładów i miasta Stalowa Wola to sztandarowa inwestycja przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nowoczesne zakłady i modernistyczne miasto zostały wybudowane od zera, w rekordowym tempie 2 lat i 3 miesięcy. W filmie pokazywane są po raz pierwszy unikatowe materiały archiwalne z budowy. W animacji 3D zrekonstruowany został przedwojenny wygląd miasta. Stalowa Wola ma nadal swój klimat i urok.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 49 min.
rezyseria: Monika Mazanek-Wilczynska i Agnieszka Kuchcińska - Kurcz
scenariusz: Monika Mazanek-Wilczynska
gatunek: dokumentalny
opis: Film opowiadający mało znaną historię gdy tuż po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce zastrajkowała stocznia szczecińska , a oddziały wojska i ZOMO wkroczyły do stoczni, by spacyfikować kilka tysięcy ludzi żądających odwołania stanu wojennego.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 56 min.
rezyseria: Władysław Jurków
scenariusz: Władysław Jurków
gatunek: dokumentalny
opis: Niemiecka okupacja w Warszawie. Jan Brzechwa nieszczęśliwie zakochany w żonie fryzjera walczy o miłość i przetrwanie. Ze względu na żydowskie pochodzenie poeta musi ukrywać się po „aryjskiej stronie” Warszawy. W śmiertelnym zagrożeniu i samotności Brzechwa pisze „Akademię Pana Kleksa” najpopularniejszą książkę dla dzieci w polskiej literaturze. Film w eksperymentalnej konwencji bajki dokumentalnej, w której rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni zakochanego poety. Brzechwa dla dorosłych
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 54 min.
rezyseria: Mariusz Bonaszewki
scenariusz: Małgorzata Sobieszczańska
gatunek: serial fabularny
opis: „Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa” nawiązuje do pseudonimu jakim posługiwał się Wieleżyński w czasach studenckich. Podobnie jak dawni alchemicy dokonał On niezwykłego odkrycia – znalazł sposób na wykorzystanie gazu. W filmie upamiętniamy wynalazcę i wizjonera, ojca polskiego gazownictwa, a zarazem twórcę pierwszej w Polsce firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Barwna postać pełnego energii chemika, który wraz z Władysławem Szaynokiem i Ignacym Mościckim pokazali twórczą wersję patriotyzmu
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 28 min.
rezyseria: Maciej Kłobucki
scenariusz: Tomasz Kępski, Maciej Kłobucki, Bartosz Kucharski
gatunek:
opis: „Polskie dziedzictwo” to dziesięcioodcinkowy cykl dokumentalno-historyczny, opowiadający o polskim dziedzictwie kulturowym znajdującym się na Kresach Wschodnich. Znany popularyzator historii, Stefan Tompson, ukazuje najciekawsze miejsca, będące pozostałościami po I Rzeczpospolitej.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 56 min.
rezyseria: Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk
scenariusz: Magdalena Kołodziejczyk
gatunek: dokumentalny
opis: Mieczysław Smorawiński pojawia się w zbiorowej świadomości prawie wyłącznie jako ofiara zbrodni katyńskiej. Mało znany jest przeciętnemu odbiorcy jako nowoczesny, sprawny dowódca, żołnierz, który dynamicznie szedł po szczeblach wojskowej kariery, stając się w roku 1927 najmłodszym generałem Wojska Polskiego. Film "Smorawiński" to fabularyzowana opowieść przypominająca nie tylko o tragicznej śmierci, ale i o życiu generała.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 45 min.
rezyseria: Piotr Śliskowski
scenariusz: Ariadna Lewańska
gatunek: serial fabularny
opis: Serial „Stulecie Winnych”, zrealizowany na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej, to historia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w niezwykłych czasach. Trzeci sezon „Stulecia Winnych” obejmuje lata 1956-1976. Ukazuje dalsze losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa. W tej części śledzimy kolejne dzieje rodziny Winnych, tym razem na tle wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w czasach gomułkowskich. Obserwujemy konflikty społeczeństwa z socjalistyczną władzą PRL.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 31 min.
rezyseria: Leszek Wiśniewski
scenariusz: Leszek Wiśniewski
gatunek: reportaż filmowy
opis: Reportaż poświęcony niemal zupełnie nieznanemu fragmentowi walk z Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Przypomina postać bohaterskiego porucznika Jan Bołbotta i jego żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. Od 18 – 21 września toczyli oni heroiczną walkę z sowieckim najeźdźcą na Odcinku Tynne-Wieś Rejonu Umocnionego „Sarny”. Przez trzy dni garstka żołnierzy polskich stawiała opór atakom sowieckiej dywizji strzeleckiej, zyskując miano "Kresowych Termopil".
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 53 min.
rezyseria: Wojciech Królikowski
scenariusz: Wojciech Królikowski
gatunek: dokumentalny
opis: Film przedstawia niezwykłą historię kobiety, która była inicjatorką utworzenia w odrodzonej RP kobiecej policji państwowej. Stanisława Filipina Paleolog – pierwsza i jedyna kobieta – oficer policyjny w II RP, działaczka niepodległościowa, walczyła w obronie Lwowa i wojnie polsko-sowieckiej, major Wojska Polskiego RP, komisarz Policji Państwowej, jej działania, prowadzone śledztwo przyczyniło się do likwidacji gangu handlarzy kobietami „Zwi Migdal”. Kapitan AK, walczyła w powstaniu warszawskim.
Gramy:
blok:
miejsce:
czas trwania: 54 min.
rezyseria: Sławomir Koehler
scenariusz: Sławomir Koehler
gatunek: reportaż filmowy
opis: Opowieść o gorących czerwcowych dniach radomskiego protestu 76 r., w której po za tłem historycznym portretowane są współczesne środowiska ofiar i oprawców paradoksalnie dominujących nadal w Radomiu, co stanowi swoisty "chichot historii". Pokazane są też nowe nieznane aspekty, choćby obecność rosyjskich służb specjalnych podczas wydarzeń. Ponadto szczególnie uwydatniona jest kuriozalna groteskowość niektórych ludzkich postaw na wymuszonych przez partię wiecach potępiających robotniczy protest.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek