Zakończył się 2. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Werdyktem jury, statuetki Zamość Perła Renesansu w kategorii najlepszy film dokumentalny otrzymały filmy: „Miasto zatopionych bogów’ Zdzisława Cozaca oraz „Mundial. Gra o wszystko” w reżyserii Michała Bielawskiego. W kategorii najlepszy reportaż, statuetka powędrowała w ręce Edyty Maksymowicz za film „Oblicza naszej i waszej wolności”. Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Krzysztof Zanussi oraz Krzesimir Dębski.
Jury przyznało wyróżnienia dla filmu „Kuś – historia zielarek z Gorzuchowa” w reżyserii Tomasza Góralczyka, Radosława Biskupskiego i Krzysztofa Zalaszewskiego oraz dla reportażu: „Legenda 27 wołyńskiej dywizji piechoty AK” Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego. Nagrodę Publiczności 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film Marka Widarskiego „Medycyna i powstanie. Chcieliśmy żyć”.
Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego 16 sierpnia 2014 na Rynku Wielkim w Zamościu. Festiwalową Galę uświetnił koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. m. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Krzesimira Dębskiego.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek