Wśród filmów, które znalazły się w konkursie 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są obrazy związane z Zamościem i regionem. Powalczą one nie tylko o statuetkę „Zamość Perła Renesansu’, ale także mają duże szanse otrzymać Nagrodę Publiczności.
Na uwagę zasługuje film Hanny Zofii Etemadi TRZECI FRONT, opowiadający o dramatycznych losach Dzieci Zamojszczyzny. Głównym bohaterem dokumentu jest Julian Grudzień, wysiedlony ze Skierbieszowa w wieku 5 lat, a także jego córka i wnuczka. Obraz przedstawia działania okupanta oraz losy ofiar przez pryzmat dokumentów archiwalnych, jak również relacje żyjących jeszcze świadków i pokrzywdzonych. Projekcja filmu w CKF Stylowy w piątek 14 sierpnia o godz. 16:15.
Kolejny obraz związany z Zamojszczyzną to POMNIK TRWALSZY OD SPIŻU. KOMARÓW 1920, reportaż Przemysława Bednarczyka o działalności jednego z największych zgrupowań kawaleryjskich w Polsce – Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem. Utworzone przez miłośników tradycji kawaleryjskich z Zamościa i okolic, od wielu lat kultywuje i propaguje zwyczaje jazdy polskiej. W filmie przedstawiono sceny z codziennych zajęć kawalerzystów oraz fragmenty inscenizacji „Bitwa pod Komarowem”. Projekcja reportażu w środę 12 sierpnia o godz. 16:05.
O statuetkę „Zamość Perła Renesansu” powalczy także film dokumentalny Macieja Wojciechowskiego SIEROTY WOŁYNIA – CÓRKI ZAMOŚCIA. To historia trzech dziewczynek pochodzących z Wołynia, które w czasie II wojny światowej zostały osierocone w wyniku ludobójczych działań UPA. Pod koniec wojny przyjęto je do sierocińca w Zamościu. Tu dorastały, tu założyły rodziny i tu mieszkają, ale ich życie na zawsze zostało naznaczone tragicznym piętnem wydarzeń wołyńskich. Projekcja filmu w środę 12 sierpnia o godz. 17:30.
Tematyka związana z Wołyniem w 3. edycji „Spotkań z historią” pojawi się kilkakrotnie, m.in. w filmie Adama Sikorskiego JEŻELI ZAPOMNIMY O NICH… (projekcja filmu 12.08., godz. 16:30). To poruszająca opowieść o jednym z najbrutalniejszych epizodów rzezi wołyńskiej – mordzie blisko tysiąca Polaków w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. W filmie wystąpili ostatni żyjący świadkowie tej tragedii.
Na liście filmów nominowanych do konkursu znalazły się dokumenty, których bohaterami są postacie związane z Lublinem. Pierwszym z nich jest HISTORIA PISANA JEDNYM ŚLADEM Artura Kalickiego (projekcja filmu 14.08, godz. 10:45). To opowieść o mistrzu wśród lubelskich motocyklistów – Zbigniewie Matysiaku. Był wybitnym kolarzem, ale dopiero rajdy motocyklowe otworzyły mu drzwi do sukcesu. Z grupą Avia Świdnik aż 10 razy zdobył Mistrzostwo Polski. Do dziś jest wzorem dla młodych rajdowców.
Kolejny film to WIDZĄCY Z LUBLINA Grażyny Stankiewicz (projekcja filmu 13.08 godz. 16:30). Tytułowym bohaterem jest słynny lubelski cadyk, Jakub Icchak Horowic. Był on jednym z duchowych przywódców ruchu chasydzkiego na ziemiach polskich. Posiadał niezwykłą intuicję, przypisywano mu zdolności jasnowidzenia (przepowiedział m.in. klęskę Napoleona w Rosji). Zmarł w tajemniczych okolicznościach w 1815 roku.
Konkursowe projekcje filmów w CKF Stylowy od 12 do 15 sierpnia. 2015. Na wszystkie wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w dniu pokazu w kasach CKF Stylowy.
Szczegółowy harmonogram projekcji: www.zamoscfilmfestival.pl