Zamojski Festiwal Filmowy nabiera tempa. Zgromadzona w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” publiczność obejrzała 10 kolejnych filmów nominowanych do festiwalowego konkursu. O tym, który z nich zdobędzie statuetkę - Zamość Perła Renesansu zdecyduje jury w składzie: prof. Tadeusz Kowalski, prof. Zbigniew Zaporowski oraz Andrzej Sapija. Przez cały czas trwania Festiwalu również widzowie głosują na najlepszy film i reportaż, który otrzyma Nagrodę Publiczności.
Pierwszy blok projekcji konkursowych rozpoczął film Macieja Kieresa i Wojciecha Malinowskiego „Riese – tajemnice wykute w skale”, w którym twórcy próbują wyjaśnić tajemnicę największego projektu budowlanego hitlerowskich Niemiec, prowadzonego w Górach Sowich i w Zamku Książ.
Kolejny film „Panteon Cmentarz Wojskowy w Warszawie” prezentuje dzieje najsłynniejszej warszawskiej nekropolii. Autor filmu, Marek Widarski przedstawia w nim postaci i losy zasłużonych Polaków, którzy spoczywają na Powązkach. To nie jedyny film Widarskiego na zamojskim festiwalu, kolejny zatytułowany „Teresa Sułowska-Bojarska, wygrane życie łączniczki” przedstawia sylwetkę uczestniczki walk o niepodległość Polski w latach 1939-1989.
W piątkowym repertuarze pokazów konkursowych znalazły się trzy reportaże. Pierwszy z nich „Bomba w torcie” Wojciecha Królikowskiego to historia spektakularnych porwań samolotów z lotniska w Katowicach Pyrzowicach w latach 1970-1982. Kolejny reportaż „Korczak z Warszawy” autorstwa Miłki Skalskiej poświęcony jest postaci znanego pedagoga Janusza Korczaka. „Ostatnia szarża” Grzegorza Gajewskiego, to reportaż nakręcony podczas rekonstrukcji bitwy pod Łomiankami, opowiada o szarży 14. Pułku Ułanów Jałowieckich z 1939 roku pod Wólką Węglową. Po projekcji, podczas spotkania z publicznością, Grzegorz Gajewski opowiedział widzom o kulisach powstawania reportażu.
Po krótkiej przerwie w dwóch kolejnych blokach konkursowych projekcji na ekranie zagościły filmy: „Był wśród nas…”, „Rok 1863”, „Ballada o dwóch domach” oraz „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim”. Film dokumentalny Beaty Hyży- Czołpińskiej „Był wśród nas…” został zrealizowany z okazji 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku. „Rok 1863” przeniósł widzów do czasów powstania styczniowego. Dokument Przemysława Bednarczyka jest próbą odpowiedzi na pytanie: jaki był ten drugi w XIX wieku zryw? Nieprzemyślany, niepotrzebny, niezaplanowany, czy realistyczny, z szansą na powodzenie? „Ballada o dwóch domach” to już druga w konkursie propozycja filmowa Grzegorza Gajewskiego. Film powstał na fali zainteresowania sprawami wypędzeń. To opowieść o przyjaźni rodziny Kabatów z Gdańska z Niemcem, Reinhardem Bordelem, który urodził się, wychował i mieszkał do końca wojny w domu, który Kabatowie zajęli po wypędzeniu ich ze Stanisławowa. Bohaterem ostatniego filmu prezentowanego w ramach pokazów konkursowych był Janusz Krupski, inicjator ruchu wydawniczego działającego poza zasięgiem PRL-owskiej cenzury. Obraz „Niepodległy – opowieść i Januszu Krupskim” zrealizowali: Arkadiusz Gołębiewski i Paweł Nowacki.
Późnym wieczorem odbyły się kolejne projekcje plenerowe. Widzowie zgromadzeni na Rynku Wielkim obejrzeli „Szwadron Juliusza” Machulskiego oraz obraz Kordiana Piwowarskiego zatytułowany „Baczyński” Film o zycu i poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego otrzymał brawa i uznanie zamojskiej publiczności.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania historią” potrwa do 18 sierpnia. Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny. Zapraszamy!
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek