„Śląski Ikar – Antoni Gabriel”, „Żbik – Powstaniec z Żoliborza”, „Z Radzionkowa na ołtarze” i „Uratowane z Potopu” to tytuły 4 ostatnich filmów wyświetlonych w ramach konkursowych projekcji filmowych 6. ZFF „Spotkania z historią”.
Pierwszy z filmów, autorstwa Jana Zuba, to opowieść o konstruktorze z Mnichowic – Antonim Gabrielu, który w 1936 r. w prymitywnych warunkach zbudował samolot. Produkcja Marcina Maślanki i Arkadiusza Patera „Żbik – Powstaniec z Żoliborza” jest filmową biografią Jerzego Leonowicza ps. „Żbik” - powstańca warszawskiego, który zasłużył się walką w 9. Kompanii Dywersji Bojowej AK. Tytułowy „Żbik” działał w Szarych Szeregach, w chwili wybuchu walk miał 16 lat. Kolejny dokument biograficzny wyszedł spod kamery Kamila Niesłonego i Macieja Marmoli. „Z Radzionkowa na ołtarze” to materiał filmowy o życiu o. Ludwika Wrodarczyka OMI, który przez wiele lat pełnił służbę kapłańską na Wołyniu, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Za ratowanie Żydów w trakcie okupacji niemieckiej został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W 2016 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Konkursowe pokazy filmowe zakończył dokument Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika „Uratowane z Potopu”. To film o zrabowanych skarbach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej oraz ekspedycji poszukiwawczej i wydobywaniu bezcennych zabytków z dna Wisły.
O statuetkę Zamość Perła Renesansu walczy 19 filmów. Werdykt już 18 sierpnia o godz. 20:00 podczas gali finałowej na Rynku Wielkim w Zamościu.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek