Projekcja filmu Leszka Wiśniewskiego „Trzy losy – Jedna Polska” rozpoczęła cykl pokazów konkursowych 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Publiczność festiwalowa w czwartek 15 sierpnia obejrzała pierwsze 5 filmów nominowanych do nagrody Zamość - Perła Renesansu.
W konkursie festiwalowym pojawiły się 3 filmy związane z historią Zamojszczyzny. Wspomniana produkcja Leszka Wiśniewskiego to historia braci Pomarańskich, którzy swoją pracą i postawą patriotyczną przyczynili się do odbudowy państwa polskiego. Pochodzili z Zamojszczyzny. „Mała zagłada” Natalii Korynckiej-Gruz jest relacją z dziejów rodzinnej traumy. 75 lat po wydarzeniach wojennych, które ukształtowały świadomość trzech pokoleń - matka, córka i wnuczka przekazują historię wsi Sochy na Zamojszczyźnie, gdzie na oczach dzieci spalono wieś i dokonano masakry jej mieszkańców. Natomiast „Wszystko dla Polski – dzieje II Inspektoratu Zamojskiego AK” autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków to dokument przedstawiający historię działalności tytułowej formacji. Film ważny dla zamojskich kombatantów, którzy licznie stawili się na pokazie.
W programie projekcji znalazł się także film Erica Bednarskiego zatytułowany „Warszawa: Miasto Podzielone”. To film o wojnie i rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta, ale również o samej Warszawie, jej architekturze i losach jej mieszkańców. Pokazy zakończył film Mirosława Krzyszkowskiego „Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau” prezentujący losy obywateli polskich więzionych w Auschwitz – Polaków, Żydów i Romów – w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu oraz niemieckiego aparatu terroru.
Wydarzeniem specjalnym festiwalu była lekcja mistrzowska znakomitego dokumentalisty - Pawła Woldana, laureata wielu nagród filmowych. Podczas master class reżyser przedstawi fragmenty swoich filmów, by pokazać warsztat pracy filmowca - dokumentalisty. Spotkanie niezwykle inspirujące zarówno dla osób zajmujących się sztuką filmową, jak i miłośników historii.
Drugi dzień festiwalu zakończył się bardzo rozrywkowo – dyskoteką w stylu lat ’80 na Rynku Wodnym oraz plenerową projekcją filmu „Najlepsze najgorsze wakacje” na Rynku Wielkim.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.
Projekt: DotBek